Home > Handbal > Tricolorele termină Mondialul cu o înfrângere. Pe ce loc s-au clasat româncele

Tricolorele termină Mondialul cu o înfrângere. Pe ce loc s-au clasat româncele

Echipa Naționala de handbal feminin a României a cedat în ultima confruntare de la turneul final cu scorul de 34-30 (19-14) în fața selecționatei Suediei. În urma eșecului obținut, tricolorele termină Campionatul Mondial pe poziția a 13-a, cu un loc mai jos față de precedentul turneu, din 2019.

Debutul partidei a fost echilibrat, elevele lui Adi Vasile stând aproape de scandinave. Adversarele au prins curaj și au pus pe tabelă, la capătul primelor 20 de minute de joc, o diferență de 3 goluri, care a crescut însă până la pauză. La vestiare, Suedia a intrat cu 19-14, iar misiunea tricolorelor era tot mai complicată.

Fără miză și deja eliminată din competiție, România nu a impresionat nici în actul secund, Suedia bifând cel mai mare ecart, conducând cu șase goluri (22-16). Tricolorele au reușit să recupereze din deficit, marcând patru goluri la rând, dar suedezele au majorat din nou diferența, nedând șanse jucătoarelor noastre. S-a terminat 34-30 pentru adversare, acestea obținând biletele calificării în sferturile de finală ale competiției.

Cea mai bună marcatoare din tabăra României a fost Cristina Laslo, aceasta terminând partida cu 7 reușite, fiind desemnată de Federația Internațională MVP-ul întâlnirii.

România termină parcursul la acest turneu final pe poziția a 13-a, cu patru puncte și cu un bilanț de 3 victorii și 3 înfrângeri.

Norvegia – regina lumii. Franța și Danemarca completează podiumul
Adi Vasile, optimist la finalul Campionatului Mondial: „E locul 13 într-o zi de 13”
Tabloul complet al sferturilor de finală de la Campionatul Mondial de handbal feminin
Ce urmează pentru România după înfrângerea la limită suferită în fața Olandei?