Home > Handbal > România a pierdut finala la trofeul Carpați

România a pierdut finala la trofeul Carpați

România a întâlnit în această seară Macedonia în Sala Dinamo în Finala Turneului Carpați.
România s-a calificat în finală după ce a învins ieri Olanda, 27-25, în timp ce Macedonia învinsese Algeria, 25-24.
Tricolorii au început mai bine și s-au distanțat la 2-0 încă din start. Baieții nostri au continuat începutul bun și au pus trei goluri peste adversar, 5-2. Această diferență de trei goluri s-a menținut până în finalul reprizei. Totuși la pauză, am intrat în avantaj de doar două goluri, 12-10.
Macedonienii au început mai bine repriza a doua, iar de la scorul de 12-14 au reușit să înscrie trei goluri consecutive și să preia conducerea 15-14. Aceștia au continuat să impună un joc mai bun și s-au distanțat la trei goluri, 19-16. Tricolorii au reușit să revină însă și să egaleze la 20. Din păcate ultimele minute le-a aparținut macedonienilor care au înscris patru goluri fără să primească vreunul.
Macedonia învinge România cu 24-20 și câstigă Trofeul Carpați.
Pentru România au înscris: Botea (5 goluri), Grigoraș (3), Thalmaier (3), Șimicu (2), Fenici (2), Bujor (2), Mocanu (1), Negru (1), Csog (1).
Tricolorele termină Mondialul cu o înfrângere. Pe ce loc s-au clasat româncele
Ce urmează pentru România după înfrângerea la limită suferită în fața Olandei?
Înfrângere dramatică pentru tricolore! Au revenit de la -6 pe tabelă și au ratat milimetric egalul în fața campioanei en-titre