Home > Handbal > România învinge Georgia și obține primul succes în calificările pentru Campionatul Mondial din 2021

România a întâlnit în această seară Georgia într-un meci contând pentru prima fază a calificărilor pentru Campionatul Mondial din 2021.
Tricolorii se luptă alături de Italia, Georgia și Kosovo la Benevento pentru un loc în faza următoarea a calificărilor.
România a început puternic și a condus încă din start cu 2-0 și 4-1. Băieții nostri au continuat să apese pedala de accelerație, iar la mijlocul reprizei se duseseră la 12-6. Apoi tricolorii, nu au mai forțat, iar georgienii au reușit să vină la trei goluri, 10-13. Aceasta a fost și diferența de la pauză, 16-13.
Georgia a început în forță repriza secundă și au izbutit să egaleze la 17. S-a mers apoi cap la cap până la 20-20. De acolo, formația antrenată de Rareș Fortuneanu a preluat din nou controlul partidei și s-au distanțat, întâi la două goluri, 22-20, apoi la trei 24-21, ca diferență să ajungă la patru goluri aprope de finalul partidei, 27-23. La final, diferența a fost chiar de cinci goluri, 29-24.
România învinge Georgia cu 29-24 și trece cel puțin până la disputarea partidei dintre Italia și Kosovo pe primul loc în grupă.
Pentru România au înscris: Grigoraș (9 goluri), Fenici (5), Dumitru (3), Simicu (3), Thalmaier (3), Bujor (2), Fotache (2), Asoltanei (1), Mocanu (1).
Următoarea partidă pentru tricolori se va juca mâine de la ora 19 împotriva reprezentativei statului Kosovo.
Tricolorele termină Mondialul cu o înfrângere. Pe ce loc s-au clasat româncele
Ce urmează pentru România după înfrângerea la limită suferită în fața Olandei?
Înfrângere dramatică pentru tricolore! Au revenit de la -6 pe tabelă și au ratat milimetric egalul în fața campioanei en-titre