Home > Handbal > România obține cea de a doua victorie în turneul preliminar pentru CM de la Benevento

România a întâlnit în această seară Kosovo în cea de a doua partidă a turneului de la Benevento contând pentru prima fază a calificărilor pentru Campionatul Mondial din 2021.

Ieri, România a trecut de Georgia cu scorul de 29-24, în timp ce Kosovo remizase cu Italia, scor 26-26.

Echilibrul nu a ținut decât șase minute până la scorul de 2-2. De aici, România a înscris cinci goluri consecutive, distanțându-se la 7-2, în minutul 14. Diferența s-a menținut până spre finalul reprizei, când tricolorii au apăsat din nou pedala de accelerație, ajungând la 14-6 în minutul 29. Aceasta a fost și diferența care s-a înregistrat la pauză, 15-7.

În primele minute ale reprizei secunde diferența a rămas de opt goluri. Apoi, băieții nostri au continuat să se distanțeze, în minutul 42 tabela indicând 23-11. Kosovarii au mai reușit să reducă din handicap, venind la 17-25 în minutul 48. Până la final cele două echipe nu au mai forțat, iar România s-a impus cu 32-21.

România învinge Kosovo cu 32 la 21 și va rămâne în continuare lidera grupei.

Pentru România au înscris: Botea (7 goluri), Asoltanei (6), Mocanu (4), Grigoras (4), Humet (3), Cabut (2), Dumitru (2), Bujor (1), Csog (1), Fenici (1), Thalmaier (1).

Tricolorii vor întâlni mâine Italia de la ora 19 în meciul decisiv pentru calificarea în faza următoare a calificării.

Tricolorele termină Mondialul cu o înfrângere. Pe ce loc s-au clasat româncele
Ce urmează pentru România după înfrângerea la limită suferită în fața Olandei?
Înfrângere dramatică pentru tricolore! Au revenit de la -6 pe tabelă și au ratat milimetric egalul în fața campioanei en-titre