Home > Handbal > România învinge și Italia la turneul contând pentru prima fază a calificărilor pentru Campionatul Mondial

România a întâlnit în această seară Italia, în ultimul meci al turneului preliminar de la Benevento pentru calificările la Campionatul Mondial din 2021.

România câstigase primele două meciuri cu Georgia și Kosovo și era deja câstigătoarea grupei înaintea meciului.

Tricolorii au început tare partida și s-au distanțat la 4-1 în minutul 6. Italienii au revenit însă și au egalat la 5 în minutul 14. România a luat din nou avans de trei goluri, 11-8 în minutul 21. Băieții nostri au reușit sa meargă cu acest avans până spre finalul reprizei, dar italienii au redus ecartul la un gol, 12-13.

Echipa noastră a început din nou bine partea secundă și au izbutit să marcheze 5 goluri consecutive și să se distanțeze la 20-14 în minutul 40. Pe aproape tot parcursul reprizei s-a menținut această diferență pe tabelă, în final tricolorii impunându-se cu 29-24.

România învinge Italia cu 29-24 și câstigă grupa cu trei victorii din trei posibile. Astfel se califică în faza următoare a preliminarilor.

Pentru România au punctat: Botea (8 goluri), Grigoras (5), Asoltanei (3), Cabut (3), Csog (3), Dumitru (2), Thalmaier (2), Bujor (1), Buzle (1), Humet (1).

Tricolorele termină Mondialul cu o înfrângere. Pe ce loc s-au clasat româncele
Ce urmează pentru România după înfrângerea la limită suferită în fața Olandei?
Înfrângere dramatică pentru tricolore! Au revenit de la -6 pe tabelă și au ratat milimetric egalul în fața campioanei en-titre