Home > Fotbal > Viitorul câstigă la Ploiești și SuperCupa României

Viitorul câstigă la Ploiești și SuperCupa României

Cfr Cluj, campiona României și Viitorul Constanța, câstigătoarea cupei, s-au întâlnit în această seară la Ploiesti pentru a stabili câstigătoarea Cupei României.
Cfr Cluj a început meciul în următoarea formulă: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Mureşan, Camora – Bordeianu, Djokovic – Deac – Omrani, Costache.
Viitorul a trimis pe teren următorul prim 11: Tordai – Mladen, Ţîru, Iacob, De Nooijer – Houri, Artean, Vînă – Mățan – Iancu, Ganea, Itu.
În prima repriză cele două echipe s-au tatonat, ocazile de poartă întârziind să apară. O fază importantă a avut loc în minutul 39. Deac a centrat perfect la marginea careului mic, dar reluarea cu capul a lui Omrani a trecut puțin pe lângă. În prelungirile primei reprize, Djokovic a prins un șut bun de la 30 de metri, Tordai a respins în față până la Omrani, însă tot Tordai izbutește să îl blocheze și pe acesta. La pauză s-a intrat cu scor alb.
În minutul 58 Iancu execută o lovitură liberă de la 20 de metri, însă mingea se duce puțin pe lângă. În minutul 58 Mureșan centrează în careu, Deac sterge mingea, dar Tordai este la post și respinge. În minutul 80, Mladen șuteaza din 16 metri, iar mingea se scurge milimetric pe lângă poartă. În minutul 86 Artean înscrie un gol fabulos. O minge respinsă de apărarea cfr-ului ajunge la mijlocașul viitorului care șutează fără speranțe pentru Arlauskis. La ultima fază a meciului, mingea ajunge la Deac singur în careu, dar șutul acestuia întâlneste bara.
Viitorul învinge pe Cfr Cluj cu 1-0 iar trupa lui Hagi câstigă Super Cupa României pentru prima oară în istorie.
dan-petrescu-cfr-fc-arges
Dan Petrescu, încă rezervat: „E departe titlul”
balaj-atac-fcsb
Cristi Balaj o atacă subtil pe FCSB
Lovro-Cvek-cfr
CFR l-a transferat pe Lovro Cvek
dan-petrescu-cfr-rapid
Dan Petrescu, nervos după victoria cu Rapid: „În play-off facem 0 puncte dacă jucăm așa”