Home > Liga 1 > Dan Petrescu, nervos după victoria cu Rapid: „În play-off facem 0 puncte dacă jucăm așa”

dan-petrescu-cfr-rapid

CFR Cluj a învins-o în această seară în Gruia pe Rapid și s-a distanțat la opt puncte în fruntea clasamentului. Dan Petrescu a fost însă extrem de supărat la finalul partidei.

Tehnicianul campioanei a declarat la conferința de presă de după meci că dacă echipa va juca ca în seara asta și în play-off nu vor face niciun punct:

„Nu mai contează un punct, două în plus față de FCSB când îți ia jumătate din puncte. În play-off trebuie să câștigăm așa, dramatic, dar dacă jucăm așa, zero puncte. 10 meciuri, zero puncte! Dacă ei nu se trezesc, eu mă trezesc și le spun. Ei sunt bucuroși când câștigă, dar antrenorul e îngrijorat că știe că n-au jucat nimic în repriza a doua. Fotbalul se joacă două reprize, nu una. Dacă ei nu știu, le spun”

Petrescu a mai spus că va pleca o zi la munte pentru a căuta soluții pentru redresarea jocului echipei:

Nu vorbesc niciodată cu ei după meci. Mâine o să fie o zi liberă, o să plec la munte, să mă ascund de toată lumea și sper să găsesc soluții să nu mai aratăm în halul ăsta. Faci 3-3 cu FCSB, 1-1 cu Craiova, iei în ultimul minut gol, ești supărat, dar măcar ai văzut ceva. Acum n-am văzut nimic, ziceai că a intrat altă echipă După cinci minute am vrut să schimb vreo șase jucători, dar nu puteam. E prima dată când am fost așa supărat în 2022. Nu știu, ziceai că au luat toți o pastilă invers la pauză

Dacă această diferență se va menține la finalul sezonului regular, atunci CFR va intra cu avans de patru puncte în play-off față de FCSB.