Home > Liga 1 > Rapid nu rezistă în Gruia

Rapid nu rezistă în Gruia

cfr-rapid-liga-1

CFR Cluj a învins-o în această seară în Gruia pe Rapid cu scorul de 2-1 (1-0) în derby-ul etapei a 27-a din Liga 1.

Graovac a deschis scorul pentru gazde în minutul 43, după ce a reluat din marginea careului mic mingea respinsă de Moldovan la devierea nefericită a lui Dragos Grigore.

Junior Morais a restabilit egalitatea în minutul 69 cu un șut din marginea careului mic după o acțiune construită de Rareș Ilie.

Deac a adus victoria campioanei în minutul 84 cu o reluare imparabilă din cinci metri, după ce Moldovan apărase incredibil în prima fază în fața lui Buș.

Cu această victorie, CFR acumulează 67 de puncte, fiind la 8 puncte în fața locului 2. Rapid este pe 8 cu 36 de puncte.

Etapa viitoare, CFR va juca în deplasare cu Sepsi, iar Rapid va primi vizita lui Dinamo.

CFR Cluj: Hindrich – Susic (Yuri ’75), Graovac, Burcă, Camora – Deac, Boateng, Roger (Bordeianu ’66) – Omrani (Neguţ ’59), Debeljuh (Buş ’66), Petrila (Păun ’59). Antrenor: Dan Petrescu;

Rapid: Moldovan – Săpunaru (Pănoiu ’80), Dandea, Grigore – Onea (Belu ’31), Moise (Ioniţă ’46), Kait, Ilie (Goge ’81), Morais – Stahl (Sefer ’46), Vojtus. Antrenor: Mihai Iosif;