Home > Tenis > Tenis | Meci de mare luptă pentru Simona Halep în turul 3 la Miami

Tenis | Meci de mare luptă pentru Simona Halep în turul 3 la Miami

simona-halep-miami

Simona Halep a jucat în această seară pentru un loc în optimile de finală la Miami Open, împotriva slovenei Polona Hercog, nr. 93 WTA. După eliminarea liderului mondial, Naomi Osaka, în funție și de jocul rezultatelor, o eventuală accedere în finala competiției de peste Ocean a sportivei noastre i-ar putea aduce din nou locul unu mondial.

Slovena a început mult mai bine partida, a făcut break în game-ul al treilea și s-a distanțat la 3-1. Simona a revenit în set și a reușit să egaleze la 4. Setul a ajuns în prelungiri, Simona și-a pierdut servicul la 0 la 5-5 și s-a recunoscut învinsă în primul set, 5-7.

În prima jumătate al celui de al doilea set, cele două jucătoare au mers cap la cap cu serviciul. La 4-3, Simona face break-ul și părea scăpată în câstigătoare în acest set. Din păcate ea îsi pierde serviciul și se vede mai apoi egalată la 5. Cele două jucătoare îsi fac apoi serviciul și se ajunge în tie-break. Aici Simona, gestionează foarte bine acest moment al meciului și câstigă tie-break-ul la 1.

În setul decisiv, Simona începe să o domine fizic pe adversară și face break în game-ul al treilea. Românca face game-uri bune pe propriul serviciu, iar la 4-2 mai reușeste un break. În ultimul game, sportiva noastră îsi face serviciul la 0 și închide setul și meciul la 2.

Simona Halep o învinge pe Polona Hercog, scor 5-7, 7-6, 6-2, într-o 2 ore și 45 de minute și se califică în optimile de finală. Acolo ea o va întâlni mâine pe americanca Venus Williams, nr. 43 WTA.