Home > Tenis > Tenis | Simona Halep, fără emoții în turul 2 la Miami

Tenis | Simona Halep, fără emoții în turul 2 la Miami

halep-a-castigat

Simona Halep a debutat în această noapte la turneul de categorie Premier Mandatory de la Miami. Sportiva noastră a jucat direct în turul al doilea contra americancei Taylor Towsent (nr.96 WTA).

Simona a început în forță meciul și s-a distanțat aproape imediat la 4-0. Towsend și-a făcut și ea serviciul o dată, însă Simona mai câstigă încă două game-uri consecutive și închide setul la 6-1.

Deși în setul al doilea, Simona a plecat din nou bine și a luat avans din start de două game-uri, americanca a revenit și a egalat la doi. Românca apasă din nou pedala de accelerație și se distanțează la 5-2. În ultimele două game-uri cele două jucătoare îsi fac servicul, iar setul și implicit și meciul se încheie, 6-3.

Simona Halep o învinge pe Townsend, scor 6-1, 6-3 și se califică în turul al treilea la Miami Open. Acolo ea o va întâlni Duminică pe slovena Polona Hercog, nr. 93 WTA.

Într-o altă partidă disputată în turul 2 al turneului american, Monica Niculescu a făcut o partidă excelentă și a învins-o pe fosta lideră mondială, Garbine Muguruza, scor 7-6, 4-6, 6-2. În turul al treilea Monica va juca contra lui Caroline Wozniacki. Din păcate, Mihaela Buzărnescu continuă să nu se regăsească. Ea a fost învinsă în două seturi de franțuzoaica Alize Cornet, scor 7-6, 6-1