Home > Tenis > Tenis | Rezultatele de la simplu și dublu în a patra zi de AO

Tenis | Rezultatele de la simplu și dublu în a patra zi de AO

Simona-Halep-Marius-Copil

În această dimineață au jucat în turul al doilea ultimii români rămași pe tablourile de la simplu de la Melbourne, Simona Halep și Marius Copil. În afara lor au mai debutat în proba de dublu: Irina Begu, Mihaela Buzărnescu și Sorana Cîrstea.

Liderul mondial Simona Halep a dat piept cu americanca de 20 de ani Sofia Kenin. Simona a început perfect partida cu break chiar în primul game. Apoi aceasta și-a făcut fară probleme game-urile pe propriul serviciu, iar la 5-3 a mai izbutit un break, închizând astfel setul, 6-3. În setul secund, Simona porneste din nou cu break și de distanțeaza la 3-0. Americanca nu cedează și ii ia Simonei urmatoarele 3 game-uri. Până la 6-6 se merge cu serviciul și se intră în tie-break. Tie-break-ul a fost câstigat de Kenin la limită 7-5 și s-a intrat în decisiv. În ultimul set americanca parea că s-a desprins în câstigătoare la scorul de 4-2 pentru ea. Simona însă ne-a arătat din nou ca poate întoarce un meci de la orice scor și a luat următoarele patru game-uri.

Simona câstigă 6-3, 6-7, 6-4, un meci extrem de dificil cu o jucătoare de viitor. În următorul tur, ea va întâlni o altă americancă, veterana Venus Williams.

Marius Copil l-a întălnit pe belgianul David Goffin. Marius a făcut un prim set foarte bun, reușind doua break-uri și câștigăndul cu 7-5. În cel de al doilea set, s-a mers cap la cap cu serviciu până în finalul setului unde din păcate Copil a pierdut ultimul game pe serviciu înainte de tie-break și implicit și setul. În următorul set Marius a fost clar depășit, pierzând două game-uri pe propriul serviciu și nereușind nimic pe serviciul adversarului. Setul se încheie cu scorul de 6-2 în favoarea belgianului. În setul patru este de ajuns o singura sincopă pe un game de serviciu a lui Copil ca belgianul să transeze setul. În final, acesta câstigă meciul 5-7, 7-5, 6-2, 6-4. Marius Copil părăsește întrecerea, dar îsi egaleaza cel mai bun rezultat la un turneu de grand slam.

Dublul 100% românesc format din Irina Begu și Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul secund după ce le-au învins pe reprezentatele gazdelor, australienele Lizette Cabrers și Jaime Fourlis, scor 7-5, 3-6, 6-4

Sorana Cîrstea împreuna cu Jelena Ostapenko s-au calificat și ele în turul secund după ce au dispus de dublul Duan/Lapko, scor 6-2, 6-7, 7-6.

Raluca Olaru a parașit intrecerea de dublu împreună cu partenerea sa Voskoboeva, dupa ce au fost învinse de dublul experimentat Kristina Mladenovici/Timea Babos.

În programul zilei de mâine le avem doar pe Monica Niculeacu și pe Irina Bara, care vor juca împreună în turul doi la dublu contra cuplului Hradecka/Makarova, de la ora 2 dimineața.