Home > Tenis > Tenis | Rezultatele românilor la simplu și dublu în a treia zi de AO

Tenis | Rezultatele românilor la simplu și dublu în a treia zi de AO

rezultate-australian-open

Astăzi alături de Irina Begu, singura româncă rămasă la  pe această parte de tablou la simplu, au debutat și alți români în problele de dublu ale turneului de la Melbourne.

Irina Begu a avut o misiune extrem de dificilă în fața cehoaicei Petra Kvitova, aflata în forma foarte bună în acest început de an, ea câștigănd săptămâna trecută turneul de la Sidney.

Primul set aproape că nu a avut istoric, Irina nereusind să îsi câstige serviciul, în timp ce cehoaica și l-a pierdut doar o singură data. Un prim set terminat rapid, în 25 de minute, 6-1, Irina neavând replică la jocul aproape perfect al Petrei. În setul doi Kvitova a facut break-ul la 2-1 și l-a conservat până în final când a încheiat meciul pe serviciul Irinei, scor final 6-1, 6-3.

Horia Tecău alături de Jean Julian Rojer din păcate au furnizat o surpriză neplăcută la debutul în proba de dublu. Aceștia au fost învinsi neasteptat de perechea James Cerretani/Marcelo Arevamo, scor 5-7, 7-6, 3-6.

Marius Copil a părăsit și el întrecerea de dublu alături de partenerul său Marton Fuscovics, aceștia fiind învinși în doar 50 de minute de prechea britanică Luke Bambridge/Johnny O’ Mara, scor 6-3, 6-1.

Perechea 100% românească formata din Monica Niculescu și Irina Bara a fost cea care a salvat onoarea românilor în a treia zi de AO. Fetele noastre le-au învins fără drept de apel pe spanioloaicele Arantxa Santoja și Lara Arruabarena, scor 6-1, 6-1.

Mâine, Marius Copil și Simona Halep, ultimii români rămasi pe tablourile de simplu, vor juca în turul doi, meciurile celor doi fiind amândouă programate în jur de ora 6, ora României. Marius, îl va înfrunta pe belgianul David Goffin, în timp ce Simona va da piept cu americanca Sofia Kenin.