Home > Tenis > Tenis | Ziua a doua pentru români la Australian Open

Tenis | Ziua a doua pentru români la Australian Open

halep-australian-open

În dimineața aceasta s-au disputat ultimele meciuri din turul intâi de la Australian Open. Astfel ultimii români care au intrat în competiție au fost: Simona Halep, Mihaela Buzărnescu și Ana Bogdan pe tabloul feminin, respectiv Marius Copil pe tabloul masculin.

Marius Copil a debutat la Melbourne împotriva experimentatului spaniol Marcel Granollers. În primul set, Marius a făcut break-ul foarte devreme și l-a păstrat până în finalul setului, pe care l-a închis la 6-3. În cel de al doilelea set, Copil s-a văzut nevoit să recupereze un handicap de 3 game-uri (1-4). El a gestionat perfect momentul dificil și a câstigat 5 game-uri la rând, câstigănd și acest set cu 6-4. În setul trei, românul a făcut ca și în primul set break-ul devreme și cu ajutorul serviciului foarte bun l-a dus până la sfârsitul setului. Astfel Marius se impune cu scorul de 6-3, 6-4, 6-4 și se califică în turul al doilea unde îl va avea ca adversar pe belgianul David Goffin, numărul 18 ATP.

Mihaela Buzărnescu a avut parte de un meci extrem de disputat în fața fostului lider mondial Venus Williams. În primul set s-a mers cu serviciul până la scorul de 4-3 pentru americancă când cele două jucătoare au făcut schimb de două break-uri la zero. S-a ajuns apoi în tie-break, pe care Mihaela l-a gestionat perfect și la închis la 3. În cel de al doilea set, Buzărnescu a început cu break, recuperat însă imediat de Williams. Apoi s-a mers cu serviciul până la scorul de 4-3 când Mihaela a izbutit break-ul și urma să servească pentru meci. Venus a recuperat și de această dată break-ul și a trimis și setul doi în tie-break, pe care l-a jucat aproape perfect și la câștigat la 3. În decisiv, Mihaela nu a mai putut da o replică pe masură, câstigănd numai două game-uri. Aceasta este învinsă din nou în primul tur la Melbourne, scor 7-6, 6-7, 2-6 și ajunge la un record negativ de 8 înfrăngeri consecutive în circuit.

Ana Bogdan a avut și ea parte de un meci intens împotriva polonezei Iga Swiatek. În primul set, a fost de ajuns un singur break pentru poloneză ca sa inchidă setul la 3. Setul doi a avut aceeași desfăsurare ca și primul, numai ca de această dată în favoarea Anei. Ea a facut break-ul la 3-2 și si-a valorificat serviciul câștigănd cu 6-3 cel de al doilea set. În setul decisiv, Ana a condus cu 4-2, însă din acel moment ceva s-a rupt în jocul ei și a cedat următoarele patru game-uri. Astfel, în final ea a trebuit să se recunoască învinsă, scor 3-6, 6-3, 4-6.

De un meci extrem de disputat a avut parte și liderul mondial Simona Halep contra estoniencei Kaia Kanepi. Românca a început bine meciul, a facut prima break-ul la 2-1 însă estonianca i-a anulat imediat avantajul. S-a mers cap la cap apoi până în tie-break, unde Kanepi a fost mult mai montată și l-a câstigat la 2. În setul secund jucătoarea din Estonia a făcut break la 2-1, însă Simona i-a dat replica imediat. S-a mers apoi cu serviciul până la 5-4, când Simona a reușit să facă break și tot odata să câstige și setul. În decisiv s-a mers cap la cap până la 2-2, de acolo Simona arătând ca un adevărat lider mondial, reusind să ia inițiativa aproape la fiecare punct și câstigand patru game-uri la rand. Simona învinge cu 6-7, 6-4, 6-2 și pare ca și-a revenit după accidentarea la spate care a chinuit-o în ultimele 5 luni. Ea o va întâlni în turul următor pe americanca Sofia Kenin.

Mâine Irina Begu va avea o misiune dificilă în turul doi al primului turneu de Grand Slam al anului. Ea o va înfrunta pe numărul 6 WTA, cehoaica Petra Kvitova.