Home > Fotbal > Universitatea Craiova se impune în Bănie în fața celor de la Viitorulâ

Universitatea Craiova se impune în Bănie în fața celor de la Viitorulâ

Universitatea Craiova și Viitorul s-au întâlnit în această seară în Bănie, în ultimul meci al etapei a 11-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Craiova era pe locul 3 cu 19 puncte, în timp ce Viitorul o poziție mai sus cu 21 de puncte.
Craiova a început partida în următoarea formulă: Pigliacelli – Martic, Bălaşa, Acka, Vătăjelu – Mateiu, Cicâldău, Bancu – Niţu, Ivan, Baiaram.
Viitorul a trimis pe teren următorul prim 11: Căbuz – Boboc, Ţîru, Artean, De Nooijer – Ciobanu, Achim, Houri – Iancu, Rivaldinho, Matei.
În minutul 7, Houri centrează din lovitură liberă, Rivaldinho deviază mingea pentru Țîru care înscrie cu capul. În minutul 28, Martic centrează, apărarea oaspeților respinge doar până la Cicâldău care șutează puțin pe lângă din interiorul careului. În minutul 44, Ivan încearcă să șuteze de la 30 de metri, dar lovește mingea greșit, numai că aceasta ajunge la Cicâldău care a preluat la marginea careului, s-a întors și a șutat imparabil pentru Căbuz. După numai un minut, Koljic a recepționat balonul la marginea careului și a șutat fantastic fără nicio speranță pentru Căbuz.
În minutul 53, Bălașa șutează din lovitură liberă, mingea ia gazonul în fața lui Căbuz, iar acesta scapă mingea în poartă.
Craiova se impune cu 2-1 în fața Viitorului și face rocada în clasament cu aceștia.
Etapa viitoare, Craiova va juca în deplasare cu Poli Iași, iar Viitorul va primi vizita campioanei CFR.