Home > Fotbal > Verona furnizează surpriza și învinge acasă pe campiona Juventus

Verona furnizează surpriza și învinge acasă pe campiona Juventus

În a 23-a din Serie A, Verona a obținut o victorie mare acasă pe stadionul „Marc Antonio Bentegodi” asupra lui Juventus cu 2: 1. Pentru „alb-negrii” această înfrângere este cea de a treia din acest sezon.

Golurile meciului au fost marcate de Fabio Borini (minutul 76) și Giampaolo Pazzini (86, penalty), iar oaspeții au înscris în minutul 65, prin Cristiano Ronaldo. Portughezul a înscris în al zecelea meci consecutiv pentru Juventus, devenind primul jucător din istoria torinezilor care izbutește acest lucru.

Juventus a suferit cea de-a doua înfrângere în ultimele cinci partide ale campionatului italian, dar sunt în continuare lideru cu 54 de puncte. Verona a urcat pe locul șase, cu 34 de puncte.

În următoarea etapă din Seriei A, Juventus va întâlni pe 16 februarie acasă pe Brescia, în timp ce Verona va juca în aceeași zi în deplasare contra lui Udinese.

rooney-despre-ronaldo
Rooney: „Transferul lui Ronaldo nu a funcționat și United are nevoie de jucători mai tineri”
Vlad Chiricheș, fără de greșeală în victoria istorică obținută de Sassuolo: „O demonstrație excelentă”