Home > Fotbal > Victorie dramatică pentru Man United în deplasare la Brighton

Victorie dramatică pentru Man United în deplasare la Brighton

manchester-united-brighton-premier-league

Manchester United a câstigat dramatic partida din deplasare cu Brighton, scor 3-2 (1-1), în primul meci al etapei a treia din Premier League.

Brighton a deschis scorul în minutul 40 prin Maupay care a transformat cu o scăriță o lovitură de la 11 metri. Autogolul lui Lewis Dunk din minutul 43 a stabilit scorul pauzei, 1-1.

Rashford a adus-o pe United în avantaj în minutul 55 după o cursă de 30 de metri în care a ridiculizat trei jucători ai lui Brighton.

Solomon March a restabilit egalitatea în al cincelea minut de prelungire.

La ultima fază a meciului, gazdele au făcut un hent în careu. Arbitrul inițial, nu a avut nicio reacție și a fluierat finalul partidei. După minute de proteste, arbitrul partidei a verificat prin sistemul VAR respectiva fază. Astfel, a constatat infracțunea și a acordat lovitură de pedeapsă.

Bruno Fernandez a transformat și a adus cele trei puncte în contul lui United.

De menționat că în timpul partidei, gazdele au lovit bara porții lui Manchester de nu mai puțin de cinci ori.

Cu această victorie, Manchester urcă pe locul 13 cu 3 puncte, având și un meci mai puțin disputat. Brighton este pe 10 cu același număr de puncte.

Etapa viitoare, Brighton va juca în deplasare cu Everton, iar United va primi vizita lui Tottenham.