Home > Fotbal > Viitorul, victorie categorică în fața Astrei

Viitorul, victorie categorică în fața Astrei

Fără nici o victorie în campionat de ambele tabere până la acest meci, Viitorul Constanța obține primele trei puncte în etapa a 5-a a Ligii 1, pe teren propriu, contra Astrei Giurgiu. Iancu și Mățan au fost protagoniștii la cele patru goluri marcate de echipa lui Gică Hagi.

A fost un început în forță pentru Astra, Denis Alibec a prins un șut puternic de la aproximativ 20 de metri, puțin pe lângă poarta lui Cojocaru. Replica constănțenilor a venit în minutul 12 după ce Mățan a trecut de câțiva apărători, a întors în spate pentru Iancu, care se afla la 10 metri și a șutat puternic în vinclu. Luckassen dublează avantajul nouă minute mai târziu după șutul puternic expediat de Iancu și respins de Lazar în careu, de unde Luckassen doar împinge balonul în plasă. Mățan îl învinge pe Lazar cu un șut pe jos de la 16 metri și astfel, scorul la pauză s-a consemnat 3-0.

Iancu a făcut dubla în minutul 58 cu un șut cu exteriorul din interiorul careului. Seto a forțat un fault la Matei, pe care l-a și obținut pentru că arbitrul a arătat punctul cu var. Alibec a executat și a transformat penalty-ul în minutul 64. Astra a încercat să reducă din handicap, având mai multe acțiuni în jumătatea sa, dar fără rezultat.

Astfel, Viitorul face un salt în clasament până pe poziția a 12-a și are în cont 5 puncte, iar în etapa a 6-a  va primi vizita celor de la CFR Cluj. Astra rămâne codașa Ligii 1 cu doar un punct și urmează să întâlnească acasă FC Voluntari.