Home > Fotbal > Victorie zdrobitoare a Viitorului cu Clinceni la Ovidiu

Victorie zdrobitoare a Viitorului cu Clinceni la Ovidiu

viitorul-clinceni-liga-1

Viitorul Constanța a învins-o în acestă după-amiază pe teren propriu pe Academica Clinceni, scor 5-0 (1-0), în primul meci meci al etapei a 9-a din play-out-ul ligii 1.

Viitorul a deschis scorul în minutul 20 prin Rivaldinho care a finalizat cu capul o centrare excelentă a lui Matei. Dussaut a făcut 2-0 în minutul 52 după ce șutul său în diagonală din interiorul careului a trecut printre picioarele lui Vâlceanu. Rivaldinho a făcut dubla în minutul 74 fiind pe fază la o minge respinsă de apărarea Clinceniului din fața liniei porții. Iancu a făcut 4-0 în minutul 84 speculând o nouă greșeală a ilfovenilor și înscriind cu un șut din marginea careului. Același Iancu a stabilit scorul final, 5-0, în prelungirile meciului din penalty după ce Paul Iacob a fost faultat de Cebotaru în careu.

Viitorul: Tordai – Dussaut, Mladen (83′ Dulca), Ghiță, Boboc – Ciobanu (70′ Chițu), Artean, Achim (70′ de Nooijer) – Iancu, Rivaldinho (76′ Iacob), Matei (77′ Ganea). Antrenor: Gică Hagi;

Clinceni: Vâlceanu – G. Matei, Munoz, Bejan (Ilie ’79), Dobrescu – Susu (Kontoes ‘9, Ventura ‘64), Cebotaru, Albu, Achim (Vanghele ’79) – Ion (Markovic ’64), Buziuc.. Antrenor: Ilie Poenaru;

Horia Mladinovici – Vladimir Urzică, Adrian Vornicu;

Viitorul: Dussaut ’72;

Clinceni: Achim ‘7;

Cu această victorie, Viitorul acumulează 38 de puncte conducând detașat clasamentul play-out-ului. Clinceni este pe 9 cu 26 de puncte.

Etapa viitoare, Viitorul va juca în deplasare cu Poli Iași, iar Clinceni va primi vizita celor de la FC Voluntari.