Home > Fotbal > Viitorul se impune clar pe teren propriu cu Chindia

Viitorul se impune clar pe teren propriu cu Chindia

viitorul-chindia-liga-1

Viitorul Constanța a învins-o clar în această seară pe teren propriu cu scorul de 4-1 (1-0) pe Chindia Târgoviște într-o partidă contând pentru etapa a 11-a din play-out-ul ligii 1.

Ganea a deschis scorul pentru gazde în minutul 42, după ce a deviat din doi metri o centrare pe jos a lui Căpușă. Iancu a majorat diferența pe tabelă în minutul 61 cu un șut plasat de la 25 de metri. Florea a redus din difereță în minutul 65 cu un șut din prima din marginea careului.

Rivaldinho a refăcut diferența de două goluri în minutul 71 cu un șut pe jos de la 20 de metri. Același Rivaldinho a închis tabela la 4-1 în minutul 83 finalizând din marginea careului o minge venită de la Casap.

Viitorul: Căbuz – Căpușă (59′ Iacob), Mladen, Ghiță, De Nooijer – Ciobanu (59′ Casap), Artean, Achim (73′ Georgescu) – Iancu, Munteanu (59′ Rivaldinho), Ganea (69′ Pitu). Antrenor: Gică Hagi;

Chindia: Aioani – Martac, Pițian (74′ Diallo), Benga, Corbu – Dumitrașcu (58′ Mihai), Rață (74′ Dangubic) – Neguț, Bic (58′ Berisha), Piftor (46′ Yameogo) – Florea. Antrenor: Emil Săndoi;

Istvan Kovacs – Vasile Florin Marinescu, Mihai Ovidiu Artene;

Cu această victorie, Viitorul acumulează 42 de puncte și este deja câstigătoarea play-out-ului. Chindia este pe ultimul loc cu 17 puncte.

Etapa viitoare, Viitorul va juca în deplasare cu FC Hermannnstadt, iar Chindia va primi vizita celor de la Academica Clinceni.