Home > Fotbal > Vitoria Guimaraes o elimină pe FCSB din Europa League

Vitoria Guimaraes o elimină pe FCSB din Europa League

După ce în România, FCSB și Vitoria Guimaraes au remizat 0-0, calificarea în grupele Europa League urma să se decidă în această seară în Portugalia.
Vitoria Guimaraes a început partida în următoarea formulă: Douglas – Sacko, Tapsoba, Bondarenko, Hanin – Poha, Al Musrati, Pepe – Rochinha, Duarte Da Silva, Davidson
FCSB a început cu următorul prim 11: Bălgrădean – Crețu, Planic, Cristea, Soiledis – Popescu, Pintilii, Panțîru – Vînă, Tănase, Coman.
În minutul 1, Poha îi trimite excelent în careu lui da Pepe, însă șutul acestuia este scos de Bălgrădean. Din respingere mingea ajunge la da Silva însă acesta luftează cu toată poarta în față. În minutul 45, Sacko îi centrează excelent lui da Silva, dar lovitura de cap a acestuia se duce în transversală. Din traversală mingea ajunge la Poha care șutează peste cu poarta goală în față.
În minutul 51, Davidson pătrunde în careu, este lovit de Roman și se acordă penalty. Tapsoba înscrie și Vitoria preia conducerea. În minutul 61, Rochina interceptează o minge trimisă de Planic către propriu portar, îl driblează pe acesta, dar intră în unghi și nu mai poate trimite în plasă. În minutul 90, Teixeira reia și el cu capul în bara porții lui Bălgrădean.
Vitoria Guimaraes învinge pe FCSB cu 1-0 și cu același scor la general se califică în grupele Europa League.