Home > Alte sporturi > Volei feminin | SCM Universitatea Craiova câștigă 2 puncte importante în meciul cu CS Știința Bacău

În etapa a 18-a din Divizia A1, SCM Universitatea Craiova a întâlnit CS Știința Bacău. CS Știința Bacău este clasată pe locul 8, pe când SCM Universitatea Craiova ocupă locul al 9-lea.

Echipa antrenată de Lucian Zlotea a început în forță partida, motivată să scoată totul din acest meci de totul sau nimic. Au condus cu 17-13, dar echipa din Bacău a reușit să întoarcă scorul, ducând setul în prelungiri și impunându-se cu 28-26.

În setul secund, echipa din Bănie a reușit să mențină avantajul creat și s-a impus cu 25-21.

Începutul setului al treilea a fost unul dezamăgitor, în care fetele din Bănie nu au putut să-și găsească ritmul, conduse fiind cu 15-4. Voleibalistele s-au mobilizat, au reușit să reducă deficitul și să lupte pentru adjudecarea setului. Au fost montate, au continuat să atace, dar setul a fost pierdut tragic cu 25-22.

Chiar dacă cele 3 puncte atât de importante au fost pierdute, craiovencele nu și-au pierdut încrederea și au reușit să ducă partida în decisiv, după un set 4 extraordinar. Publicul le-a fost alături și parcă le-a împins să-și dorească mai mult de la această partidă. Setul a fost câștigat cu 25-17.

Decisivul a arătat superioritatea echipei din Bănie, care s-a desprins rapid la 5-1. Dramatismul nu a putut să lipsească și Bacăul se apropia periculos. Tabela arăta 9-7. Oltencele au știut să gestioneze finalul meciului și smulg două puncte fundamentale pentru supraviețuire. 15-8, scorul final al decisivului.

Craiova rămâne cu 1 punct în spatele Bacăului și încă speră la locul 8. Urmează meciuri de foc în deplasare pentru echipa din Bănie cu CSM Târgoviște și ASC Volei Cristina Pîrv Turda și acasă cu CSM Volei Alba Blaj.

S-a încins fileul în Ștefan cel Mare >> Craiova, victorie dramatică în setul decisiv