Home > Alte sporturi > S-a încins fileul în Ștefan cel Mare >> Craiova, victorie dramatică în setul decisiv

Capul de afiș al etapei a XIII-a în Divizia A1 la volei masculin a fost reprezentat de derby-ul rivalelor de o viață, Dinamo București și SCM Craiova.

Partida inaugurală a rundei s-a terminat cu o victorie dramatică obținută în setul decisiv de formația olteană, scor 3-2 (18-25, 25-19, 25-16, 20-25, 16-14).

Început echilibrat de partidă între câini și lei

Partida din șoseaua Ștefan cel Mare a început sub semnul echilibrului, cele două combatante mergând cap la cap până la 13 egal. Dinamo a preluat frâiele la mijlocul primului act și nu a mai cedat inițiativa până la finele setului, ce și l-a adjudecat la o diferență de 7 puncte, scor 25-18.

Revenirea oltenilor

Șocul pierderii primului act a fost resimțit de elevii lui Dan Pascu, iar aceștia au revenit puternic în joc, cu gândul să întoarcă partida în favoarea lor. Preciși în atac și atenți în apărare, craiovenii nu au făcut pași greșiți și au restabilit egalitatea pe tabelă, scor 1-1. Actul al treilea a fost tot de partea vizitatorilor, care au administrat o noua corecție dură dinamoviștilor, adjudecându-și setul la o diferență de 9 puncte (25-16).

„Mușcătura câinilor”

Dinamo nu s-a lăsat învinsă și a avut un cuvânt greu de spus în actul al patrulea. Craiova a forțat închiderea partidei, dar fără rezultat. Bucureștenii s-au impus 25-20 și au trimis confruntarea în decisiv.

Decisiv nebun

Ultimul act al confruntării a fost o adevărată lecție de volei oferită din partea celor două formații, care nu s-au putut desprinde decisiv. De la 9 egal, bucureștenii au izbutit trei puncte la rând, iar soarta partidei părea decisă. Nu a fost însă așa, căci omniprezentul căpitan al Craiovei, Laurențiu Lică, ajuns la aproape 42 de ani, și-a purtat echipa spre revenire. Oltenii au egalat la 12, iar finalul confruntării a fost unul dramatic.

Dinamo, minge de set și de meci

Tot dinamoviștii au fost cei care au trecut în față pe tabelă, în două rânduri, 13-12, respectiv 14-13, dar Craiova a revenit de fiecare dată. Pe serviciul coordonatorului Halilovic, oaspeții au înclinat balanța în favoarea lor și au închis tabela cu scorul 16-14. Craiovenii își iau astfel revanșa în fața echipei din capitală, după ce în partida tur, în Bănie, Dinamo se impusese cu 3-0.

În urma acestui succes, SCM Craiova acumulează 31 de puncte în clasament și rămâne pe poziția a patra, la aceeași bornă cu CSA Steaua, ocupanta ultimei poziții a podiumului. De partea cealaltă, adversarii de la Dinamo ajung la cota 33 și sunt pe poziția secundă, la egalitate de puncte cu liderul Arcada Galați, care are însă o partidă în minus.

Runda viitoare, Craiova așteaptă pe teren propriu vizita celor de la U Cluj, în timp ce Dinamo are un nou derby, de această dată în deplasare, pe terenul Stelei.