Home > Fotbal > Voluntari obține a cincea victorie consecutivă în Liga 1

Voluntari obține a cincea victorie consecutivă în Liga 1

voluntari-chindia-liga-1

FC Voluntari a învins-o în această seară pe teren propriu pe Chindia Târgoviște, scor 2-0 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a 7-a din play-out-ul Ligii 1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 43 prin Ion Gheorghe care a luat o acțiune pe cont propriu, l-a driblat pe corbu și a tras din 12 metri imparabil pentru Aioani. Gazdele și-au dublat avantajul în minutul 63 prin Costin care a îndeplinit o simplă formalitate trimițând mingea din 2 metri în plasă, după ce Aioani respinsese șutul lui Costin.

FC Voluntari: Cojocaru – Belu (88′ Tîră), Pașcanu, Achim, Vlad – Căpățînă, De Lucas, Laidouni (77′ Gorobsov) – Sanoh (59′ Benzar), Simonovski (88′ Strună), Gheorghe (60′ Costin). Antrenor: Mihai Teja;

Chindia Târgoviște: Aioani – Martac, Benga, Pițian, Corbu – Neguț (42′ Ivancic), Rață, Bic, Șerban (46′ Dumitrașcu) – Berisha (68′ Mihai), Dangubic; Antrenor: Emil Săndoi;

Marcel Bîrsan – Ciprian Dansa, Mihai Marica;

FC Voluntari: 61′ Simonovski, 90+1 Achim, 90+2 Vlad;

Chindia Târgoviște: 41+1 ‘ Șerban, 57’ Bic;

Cu acest succes, Voluntari face 27 de puncte și revine pe locul 8 în clasament. Chindia este pe 13 cu 17 puncte.

Etapa viitoare, FC Voluntari va juca contra celor de la Viitorul pe teren propriu, iar Chindia va primi vizita lui FC Hermannstadt.