Home > Fotbal > Dinamo învinge la Voluntari și primește o gură de oxigen în lupta pentru salvarea de la retrogradare

dinamo-voluntari-liga-1

Dinamo a învins-o în această seară în deplasare pe FC Voluntari cu scorul de 2-1 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a 13-a din play-out-ul Ligii 1.

Dinamo a deschis scorul în minutul 34 prin Deian Sorescu care a reluat din zece metri o minge trimisă în fața porții de Neicuțescu. Ilfovenii au egalat prin Căpățână în minutul 62 dintr-un penalty dictat în urma unui fault a lui Lazăr asupra lui Sanoh. Mrzljak a adus victoria lui Dinamo în minutul 76 reluând imparabil cu capul o centrare din corner a lui Sorescu.

VOLUNTARI: Cojocaru – Struna, Pașcanu (46′ Achim), Armaș, Kocic – Căpățînă, Gorobsov (46′ Morar), de Lucas – Sanoh (71′ Benzar), Țîră (64′ Gheorghe), Mățan (71′ Ricardinho). Antrenor: Mihai Teja;

DINAMO: Straton – Kilyen (55′ Kostrna), Puljic, Ehmann, Skovajsa – Mrzljak, Șerban (46′ Răuță) – Sorescu, Bani (46′ Popa), Lazăr – Neicuțescu (78′ Moldoveanu). Antrenor: Gheorghe Mulțescu;

Iulian Călin – Imre Bucsi, Valentin Dumitru;

VOLUNTARI: 31′ Gorobsov, 73′ Gheorghe, 82′ Benzar;

DINAMO: 11′ Șerban, 43′ Mrzljak, 55′ Kilyen, 82′ Puljic, 90+5′ Straton;

Cu această victorie Dinamo acumulează 24 de puncte, dar rămâne pe locul 13 în clasament. Voluntari este pe 10 cu 31 de puncte.

Etapa viitoare, Voluntari va juca în deplasare cu Chindia Târgoviște, iar Dinamo va primi vizita celor de la Viitorul.