Home > Fotbal > FC Botoșani ia pe final toate cele trei puncte de la Mediaș

FC Botoșani ia pe final toate cele trei puncte de la Mediaș

Gaz-Metan-Botosani-Liga-1

FC Botoșani a învins-o în această seară în deplasare la Mediaș pe Gaz Metan cu scorul de 2-1 (1-0), în primul joc al etapei a 8-a din Liga 1.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 34 prin autogolul lui Patache, care a respins greșit o minge trimisă în careu de Patache. Ronaldo Deaconu a restabilit egalitatea în minutul 68 cu un șur superb de la 30 de metri care s-a dus în vinclu. Keyta a adus victoria moldovenilor în minutul 87, finalizând din marginea careului mic o minge asezată perfect de Toutouh.

Gaz Metan: Buzbuchi – Butean, Larie, Baco, Velisar – Jefferson (Francisco Junior ’46), Pambou (Valente ’46) – Chamed (Alceus ’73), Deaconu, Horşia (Ze Manuel ’27) – Cardoso. Antrenor: Jorge Costa;

FC Botoşani: Pap – Patache (Braun ’46), Chindriş, Ţigănaşu, Holzmann – Rodriguez, Florescu, Ongenda – Roman (Toutouh ’85), Keyta, Melinte (Askovski ’15, ‘Fili ’78). Antrenor: Marius Croitoru;

Istvan Kovacs – Valentin Avram, George Florin Neacşu – Mircea Ardelean

Gaz Metan:  Pambou ‘7, Larie ’10, Jefferson ’38, Baco ’45, ’58, Chamed ’60, Butean ‘90+4;

FC Botoşani: Florescu ‘26;

Gaz Metan:  Baco ‘58;

Cu această victorie, FC Botoșani urcă pe locul 5 în campionat cu 11 puncte, în timp ce Gaz Metan este pe 13 cu 7 puncte.

Etapa viitoare, Gaz Metan va juca la Cluj cu CFR, iar moldovenii vor primi vizita celor de la UTA.