Home > Fotbal > FCSB o zdrobește pe teren propriu pe Hermannstadt

FCSB o zdrobește pe teren propriu pe Hermannstadt

fcsb-hermannstadt-liga-1

FCSB s-a impus în această seară pe National Arena, scor 5-0 (4-0), contra celor de la FC Hermannstadt, în ultimul meci al etapei 8-a din Liga 1.

Iulian Cristea a deschis scorul în minutul 3 după ce a înscris un gol superb din întoarcere din interiorul careului. Denis Man a făcut 2-0 în minutul 11, după ce a speculat o gravă eroare făcută de Ousmane Viera. Buș a dus scorul la 3-0 în minutul 32, după ce a scăpat singur cu portarul advers în urma unei noi erori a lui Viera. Două minute mai târziu, Moruțan a stabilit scorul pauzei, 4-0, după ce a reluat imparabil o centrare a lui Man.

Florin Tănase a stabilit scorul final, 5-0, în minutul 73 după un un-doi superb cu Dennis Man.

FCSB: Vlad – Crețu (81′ Popescu), Cristea, Miron, Panțîru (73′ Briceag) – Vînă, Simion (65′ Șut), Tănase (73′ Oaidă) – Man, Buș (46′ Dumitru), Moruțan. Antrenor: Anton Petrea;

Hermannstadt: Figueiredo – Scarlatache (59′ Bastos), Viera, Stoica, Opruț – Caiado, Dâlbea (58′ Alhassan), Pires, Florică (5′ Addae) – Mayoral, Joalisson (75′ Mustivar). Antrenor: Ruben Albes;

Fesnic Horatiu Mircea – Orbuleţ Mircea, Mitruţi Daniel;

FCSB: 83′ Vînă;

Hermannstadt: 39′ Viera, 83′ Alhassan;

Cu această victorie, FCSB revine pe locul 2 cu 18 puncte, în timp ce Hermannstat este pe 11 cu 10 puncte.

Etapa viitoare, FCSB va juca în deplasare cu Chindia, FC Hermannstadt va primi vizita Universității Craiova.