Home > Handbal > Croația este prima finalistă de la Campionatul European de Handbal Masculin

Croația este prima finalistă de la Campionatul European de Handbal Masculin

Croația s-a calificat în finala Campionatului European de Handbal Masculin după ce au învins după un meci pe muchie de cuțit Norvegia în prima semifinală a turneului final.

Croația s-a impus cu 29 la 28 în fața Norvegiei după ce a fost nevoie de două reprize de prelungiri pentru a se stabili învingătoarea. Partida s-a desfășurat în Suedia.

Niciuna dintre echipe nu a putut să se desprindă la mai mult de trei goluri pe tot parcursul meciului. În prima repriză, croații s-au aflat mai mult la conducere, ei intrând și cu avantaj la pauză, 12-10. În cea de a doua repriză, nordicii au reușit să revină și au dus partida în prelungiri. Prelungirile au fost la fel de echilibrate, cele două echipe mergând în permanență cap la cap, la final croații reușind să se impună în extremis, 29-28.

În finala de Duminică, Croația va întâlni învingătoarea din cealaltă semifinală dintre Spania și Slovenia.

Cazuri de Covid-19 la Campionatul European de handbal masculin >> Franța și Germania sunt echipele afectate