Home > Handbal > Dinamo o demolează pe Turda în duelul primelor două clasate

Dinamo o demolează pe Turda în duelul primelor două clasate

Dinamo a învins în această seară pe teren propriu pe Potaissa Turda, scor 44-29 (18-9), în duelul primelor două clasate în campionat. De menționat însă că turdenii nu au venit cu prima echipă la București.

Dinamo s-a distanțat pe tabelă încă din startul meciului, 2-0, respectiv 4-1. În minutul 13, campionii deja se distanțaseră la 9-4. De la 13-8, dinamoviștii au reușit 4 goluri consecutive, astfel că în minutul 27 tabela arăta 17-8. Aceata a fost și diferența de goluri înregistrată la pauză, 18-9.

În minutul 35, Dinamo a ajuns la 10 goluri diferență, 24-14. Spre mijlocul reprizei, „dulăii” au apăsat din nou pedala de accelerație, iar în minutul 48 se distanțaseră la 33-20. Finalul meciului s-a jucat fără apărare, Dinamo reușind să se impună în final cu 44-29.

Cu această victorie, Dinamo acumulează 55 de puncte și se distanțează la cinci puncte de Turda care se menține în continuare pe locul doi.

Etapa viitoare Dinamo se va deplasa la Buzău, iar Potaissa va primi vizita lui CSM Făgăraș.