Home > Handbal > CSM București câstigă derby-ul Vâlcea și are prima șansă la titlu

CSM București câstigă derby-ul Vâlcea și are prima șansă la titlu

CSM București a învins-o în această seară pe teren propriu pe SCM Râmnicu Vâlcea, scor 23-22(15-12), în derby-ul Ligii MOL.

Cele două echipe au mers cap la cap până la scorul de 9-9 în minutul 19. Apoi CSM a reușit să înscrie de patru ori consecutiv, în mintutul 28 ei conducând cu 13-9. Până la pauză, Vâlcea a reușit să recupereze doar un gol, iar la cabine s-a intrat cu scorul de 15-12.

Diferența de trei goluri s-a menținut până la mijlocul reprizei. După trei goluri consecutive, Vâlcea a reușit egalarea la 20 în minutul 48. În minutul 56 CSM s-a distanțat din nou două goluri, 23-21. Deși a avut atacul și un om în plus la ultima fază, oltencele au ratat egalarea astfel că scorul la final a fost, 23-22.

După această victorie, CSM a egalat-o la puncte pe Vâlcea, 43 și au un meci mai puțin disputat.

Pentru CSM au marcat: Cvijic (6 goluri), Neagu (5), Lekic (4), Grbic (3), Omoregie (2), Martin (2), Klikovac (1).

Petru Vâlcea au punctat: Lopez (6 goluri), Glibko (6), Gonzales (4), Norgaard (3), Elghaoui (1), Florica (1), Liscevic (1).

Etapa viitoare, CSM va primi vizita lui CSM Slatina, iar Vâlcea va juca în deplasare cu Rapid.

interviu-exclusiv-florin-bratu
EXCLUSIV | Selecționerul U21, cu gândul la Dinamo: „Acest club va redeveni cel care se bătea an de an la trofee”
toni-petrea-fcsb-rapid
Toni Petrea : ” E o echipă bună, chiar dacă e nou promovată”
Tricolorele câștigă în fața Kazahstanului și se califică matematic în grupele principale
Derby-ul Campionatului în Polo: CSA Steaua – CSM Oradea