Home > Handbal > SCM Râmnicu Vâlcea este învinsă la Gyor în ultima etapă a grupelor principale

SCM Râmnicu Vâlcea este învinsă la Gyor în ultima etapă a grupelor principale

SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă în această seară în deplasare la Gyor, scor 29-35 (15-20) în ultima etapă a grupelor principale din Liga Campionilor.

Deși Vâlcea a început curajos partida și a condus în două rânduri la două goluri diferență ( 2-0 și 5-3), Gyor și-a respectat statul de favorită, iar în minutul 16 luase deja avans de 3 goluri, 9-6. Cea mai mare diferența din prima repriză s-a înregistrat in minutul 22, când maghiarele conduceau cu 15-10. Această a fost și diferența care s-a înregistrat la pauză, scor, 20-15.

În startul reprizei secunde, Gyor luase un avans de 7 goluri (22-15), avans pe care l-a dus până spre mijlocul reprizei. Atunci Vâlcea a avut o tresărire de orgoliu și a venit la 3 goluri, 24-27 în minutul 50. Din păcate, oltencele nu au putut să facă mai mult de atât, iar Gyor s-a distanțat din nou, scorul final fiind 29-35.

Pentru Gyor au înscris: Oftedal (6 goluri), Amorim (5), Hansen (4), Bodi (4), Brattset (3), Kristiansen (3), Puhalak (3), Knedlikova (2), Kurtovic (2), Bulatovic (2), Edwige (1).

Pentru Vâlcea au punctat: Norgaard (5 goluri), Liscevic (5), Badea (5), Glibko (4), Da Silva (3), Elghaoui (3), Trifunovic (2), Bacaoanu (1), Florica (1).

Meciul conta numai pentru palmares, Gyor având asigurat locul 1 în grupă, iar Vâlcea locul 4.

În sferturi, Vâlcea va da peste câstigătoarea din cealaltă grupă, Metz, în timp ce Gyor o va înfrunta pe CSM București.

Tricolorele câștigă în fața Kazahstanului și se califică matematic în grupele principale
CSM București câstigă derby-ul Vâlcea și are prima șansă la titlu
CSM București a transferat-o pe Alexandrina Barbosa
CSM București învinge în deplasare pe Vipers și urcă pe un loc care îi asigură calificarea în sferturi