Home > Handbal > CSM București învinge în deplasare pe Vipers și urcă pe un loc care îi asigură calificarea în sferturi

CSM București a întâlnit în această seară în deplasare pe danezele de la Vipers în cea de a treia etapă a grupelor principale a Ligii Campionilor.

Înaintea meciului, CSM era pe locul 5 cu 5 puncte, în timp ce danezele erau o poziție mai sus cu același număr de puncte.

Danezele au început mai bine partida, iar în minutul 4 conduceau cu 3-1. Acest avantaj de două goluri l-au menținut până în minutul 14, când au mărit diferența la cinci goluri, 9-4. Finalul reprizei le-a aparținut însă bucureștencelor. Acestea au reușit să recupereze diferența, iar la pauză aveau deficit de doar un gol, 11-12.

În startul reprizei secunde, danezele au pus două goluri peste CSM și au mers cu acest avans până aproape de mjlocul reprizei secunde. CSM a reușit să egaleze pentru prima oară în minutul 44 la 17. Danezele nu au acuzat șocul și au făcut imediat 20-17. De la 18-22, CSM a avut o revenire de senzație, reușind să înscrie șase goluri consecutive. În final, scorul a fost de 25-23 pentru CSM

CSM învinge pe Vipers cu 25 la 23 și urcă pe locul 4 în clasamentul grupei.

Pentru Vipers au înscris: Tomac (6 goluri), Jonassen (5), Aune (5), Andersen (3), Yttereng (2), Reistad (1).

Pentru CSM au punctat: Neagu (14 goluri), Lekic (3), Grbic (3), Omoregie (2), Cvijic (2), Pintea (1).

Următorul meci pentru CSM în Champions League va avea loc pe 21 Februarie contra lui Ferencvaros.