Home > Handbal > SCM Râmnicu Vâlcea pierde fără drept de apel pe teren propriu cu Gyor

SCM Râmnicu Vâlcea pierde fără drept de apel pe teren propriu cu Gyor

SCM Râmnicu Vâlcea a întâlnit-o în această după amiază pe teren propriu pe Gyor în cea de a treia etapă a grupelor principale din Champions League la handbal feminin.

Înaintea meciului, vâlcencele erau pe locul 4 cu 4 puncte, în timp ce Gyor se afla pe locul 2 cu 11 puncte.

Deși oltencele au început curajos și au condus cu 2-0 și 3-1, maghiarele au revenit și au egalat la 3. S-a mers apoi cap la cap până la 6-6 în minutul 21. Finalul reprizei i-a aparținut lui Gyor care a marcat patru goluri la rând, iar la pauză au intrat cu avantaj 10-6.

În minutul 35, Gyor a reușit să se desprindă la cinci goluri, 13-8. Acest avans s-a menținut până spre mijlocul părții secunde, când maghiarele au continuat să se desprindă, 20-14, minutul 46 și 22-15 minutul 48. În minutul 55, Gyor a pus cea mai mare diferență pe tabelă, 26-17. Această diferență avea să se înregistreze și în finalul meciului, 29-20.

Gyor o învinge pe SCM Râmnicu Vâlcea, scor 29-20 și trece pe primul loc în grupă, în timp ce oltencele rămân momentan pe patru.

Pentru Vâlcea au punctat: Elghaoui (7 goluri), Florica (3 ), Glibko (3), Lopez (2), Norgaard (1), Liscevic (1), Da Silva (1).

Pentru Gyor au marcat: Kristiansen (9 goluri), Amorim (5), Fodor (4), Brattset (3), Oftedal (3), Hansen (2), Knedlikova (1), Kurtovic (1), Faluvegi (1).

Următoarea partidă pentru Vâlcea în Champions League va avea loc pe 22 Februarie în deplasare la Ljubljana.