Home > Handbal > Dinamo câstigă dramatic la Porto

Dinamo câstigă dramatic la Porto

dinamo-porto-handbal

Dinamo a învins-o în această seară în deplasare pe Porto cu scorul de 32-31 (12-12) la capătul unui meci de dramatic. „Dulăii” au reintrat astfel în cursa pentru calificarea în optimile Champions League la Handbal Masculin.

Dinamo a început mai bine partida, iar în minutul 10 se desprinsese la 6-2. Această diferență s-a menținut până la 9-5 în minutul 16. Apoi Porto a reușit să revină, iar în minutul 27 a reușit să egaleze la 10. La pauză s-a intrat cu scorul de 12-12.

După pauză s-a mers cap la cap până la 15-15 în minutul 34. Dinamo a reușit din nou să se desprindă, întâi la 17-15 minutul 37, apoi la 19-16 minutul 39. Portughezii au izbutit din nou să revină, iar în minutul 44 au egalat la 22. S-a mers apoi umăr lângă umăr până în finalul partidei, când golul lui Ghionea din minutul 59 a adus victoria „dulăilor”, scor 32-31.

Pentru Porto au punctat: Magalhaes (6 goluri), Areia (4), Silva (4), Itturiza (3), Salina (3), Branquino (3), Cruz (3), Alves (2), M’ Bengue (1), Fernandes (1), Mitrevski (1).

Pentru Dinamo au înscris: Pascual (6), Shebib (5), Sorhaindo (5), Nantes (4), Ghionea (4), Khairi (3), Gurbindo (2), Ghedbane (2), Dissinger (1).

Cu această victorie, Dinamo acumulează 8 puncte și urcă pe locul 7 în clasamentul Grupei.

Următoarea partidă pentru „Dulăi” va avea loc În Sala Polivalentă din Capitală pe 3 Martie contra celor de la PSG.