Home > Handbal > Dinamo învinge Steaua și răzbună eșecul din tur

Dinamo învinge Steaua și răzbună eșecul din tur

Dinamo a învins în această seară pe teren propriu pe Steaua, scor 23-22 (11-10) în derby-ul etapei a 21-a din Liga Zimbrilor.

Primele 20 de minute au fost strânse, cele două echipe mergând cap la cap până la 6-6. Dinamo a fost prima care a pus două goluri peste adversar, 8-6, dar stelistii au revenit imediat și au egalat la 8. S-a mers din nou cap la cap până la pauză, unde Dinamo a reușit să intre cu un gol avans, 11-10.

Dinamo a început puternic partea secundă și a reușit să se desprindă la 14-11 în minutul 34. Diferența de trei goluri s-a menținut până în minutul 54 când Dinamo s-a dus la 21-17. Steliștii au reușit însă trei goluri la rând și au venit la 20-21 în minutul 56. Diferența s-a menținut până în final, iar Dinamo s-a impus cu 23-22.

Pentru Dinamo au marcat: Kuduz (7 goluri), Negru (5), Bannour (4), Zulfic (3), Alouini (1), Gavriloaia (1), Vranjkovoc (1), Shebib (1).

Pentru Steaua au punctat: Florea (5 goluri), Johannson (4), Humet (4), Da Silva (2), Mihalcea (2), Milosevic (2), Valadao (2), Constantina (1).

Cu această victorie, Dinamo rămâne pe primul loc cu 49 de puncte, în timp ce Steaua e pe 6 cu 35.

Etapa viitoare, Dinamo va juca în deplasare cu Minaur Baia Mare, iar Steaua va primi vizita lui CSM Făgăraș.