Home > Handbal > Dinamo se califică în optimile Champions League

Dinamo se califică în optimile Champions League

Dinamo s-a calificat în optimile de finală ale Velux Champions League după ce au învins și în manșa retur pe Sporting Lisabona, scor 26-24 (14-12).

Dinamo a început în forță și s-a desprins încă din start la două goluri, 2-0. Diferența a fost menținută până în minutul 15 când portughezii au egalat la 6. Dinamo a replicat imediat și s-a distanțat la trei goluri, 9-6, minutul 19. Cea mai mare diferență a fost de patru goluri și s-a înregistrat în minutul 29, 14-10. Totuși la pauză campionii României au intrat cu avans de doar două goluri, 14-12.

Sporting a început in forță partea secunda, iar în minutul 32 au egalat la 14. Dinamo a răspuns imediat punând din nou trei goluri peste adversar, 17-14, minutul 36. Această diferență s-a menținut până în minutul 20 , când portughezii au egalat la 20. „Dulăii” au dat din nou aceeași replică, iar în minutul 24 au făcut 23 – 20. Până în final au reușit să mențină această diferență și să învingă cu 26-24.

Pentru Dinamo au punctat: Asoltanei (7 goluri),  Shebib (5), Gavriloaia (5), Nantes (3), Bannour (3), Vujic (2).

Pentru Sporting au înscris: Ghionea ( 5 goluri), Frade (4), Tavares (4), Araujo (4), Bingo (2), Carneiro (2), Ruesga (1), Rocha (1), Vujin (1).

După două victorii în fața celor de la Sporting, 26-25, respectiv 26-24 ,  Dinamo merge în optimile Champions League unde vor înfrunta în dublă manșă, formația franceză, PSG.