Home > Handbal > Spania se califică în finala Campionatului European

Spania se califică în finala Campionatului European

Spania este cea de a doua finalistă a campionatului European de Handbal Masculin după ce au trecut de Slovenia într-o partidă ce a avut loc la Stockholm.

Ibericii au învins cu scorul de 34-32. După ce prima jumătate a primei reprize a fost echilibrată, spaniolii au preluat controlul, iar la pauză au intrat cu un avantaj de cinci goluri, 20-15. Deși Spania a păstrat aproape toată repriza secundă avest avantaj, slovenii au revenit spectaculos pe final, reușind chiar să vină la un singur gol de spanioli. Până la urmă spaniolii au reușit să se impună la două goluri.

Spania învinge Slovenia cu 34-32 și se califică în finala Campionatului European unde vor întâlni Croația, Duminică de la ora 17:30.

Cazuri de Covid-19 la Campionatul European de handbal masculin >> Franța și Germania sunt echipele afectate
Dinamo o demolează pe Turda în duelul primelor două clasate
Dinamo câstigă prima manșă din dubla cu Sporting
Dinamo se impune la Călărași și pune punct seriei de meciuri fără victorie. Turda revine pe locul 2