Home > Handbal > Dinamo câstigă prima manșă din dubla cu Sporting

Dinamo câstigă prima manșă din dubla cu Sporting

Dinamo a învins-o în această seară în deplasare pe Sporting Lisabona, scor 26-25 (13-9), în prima manșă a play-off-ului pentru optimile Champions League.

Cele două echipe au mers cap la cap până în minutul 13 când tabela înregistra scorul de 5-5. Sporting a fost prima care s-a desprins pe tabelă, 7-5 minutul 16. Dinamo a revenit însă și a egalat la 7 în minutul 19. Finalul primei reprize i-a aparținut lui Dinamo care a înscris patru goluri consecutive și a intrat la cabine cu avantaj, 13-9.

Sporting a început mai bine repriza secundă, iar în minutul 38 a venit la un singur gol,14-15. Dinamo a reuși în minutul 44, să se desprindă din nou la 3 goluri, 20-17. Nu au reușit însă prea mult să mențină această diferență, în minutul 50 portughezii venind din nou la un gol, 20-21. Mai mult chiar, lușitanii au egalat în minutul 56 la 24. Dinamo a reușit totuși să obțină în extremis victoria, 26-25, pornind astfel cu prima șansă pentru partida retur.

Pentru Dinamo au înscris: Kuduz (7 goluri), Asoltanei (6), Gavriloaia (3), Alouini (3), Zulfic (2), Shebib (1), Vujic (1).

Pentru Sporting au punctat: Ghionea (8 goluri), Bingo (4), Frade (3), Vujin (3), Marzo (3), Valdez (2), Carneiro (2).

Partida retur va avea loc, Duminică, 1 Martie, de la ora 17:30 în Sala Dinamo.