Home > Fotbal > Academica Clinceni merge în play-off după ce o învinge clar pe Dinamo

Academica Clinceni merge în play-off după ce o învinge clar pe Dinamo

dinamo-clinceni-liga-1

Academica Clinceni a învins-o în această seară pe Dinamo cu scorul de 3-1 (3-0), într-o partidă contând pentru etapa a 30-a din Liga 1.

Rusescu a deschis scorul în minutul 4 pentru oaspeți, la căpătul unui corner, la care dinamoviștii au respins de două ori de pe linia porții, dar nu au mai putut face nimic a treia oară.

Cordea a făcut 2-0 în minutul 11, cu un șut cu efect la colțul lung din interiorul careului.

Moulin a dus scorul la 3-0 în minutul 17 cu o execuție superbă direct din corner,

Ricardo Grigore a însris golul de onoare în minutul 73 cu o lovitură de cap după un corner executat de Sorescu.

Dinamo: Kongshavn – Creţu (31′ Morsay), Puljic, Albentosa, Grigore – Ehmann – Sorescu, Gol, Achim, Fabbrini (46′ Moldoveanu, 71′ Akpala) – Blejdea (84′ Stere). Antrenor: Gheorghe Mulțescu;

Academica Clinceni: Vâlceanu – Pashov, Gardoş, Nichita, Dobrescu – Moulin, Cebotaru (71′ Ventura) – Cordea, Rusescu (71′ Chandarov), Longher (7′ Tănase, 85′ Dumitriu) – Chunchucov (85′ Achim);

Horatiu Fesnic;

Dinamo: 13′ Ehmann, 21′ Fabbrini;

Academica Clinceni: 22′ Chunchukov, 41′ Cebotaru, 68′ Gardos;

Dinamo: 90+3′ Ehmann;

Cu această victorie, Academica Clinceni acumulează 44 de puncte și termină sezonul regular pe locul 5. Dinamo este pe 14 cu 27 de puncte.