Home > Tenis > Adelaide WTA 500 | Ashleigh Barty trece testul greu în fața lui Coco Gauff. Se impune în 3 seturi în fața americancei, 4-6, 7-5, 6-1

Meciul zilei este de departe meciul dintre Asheligh Barty și Coco Gauff. Liderul mondial are parte de un start greoi de sezon fiind în permanență condusă de tânăra Coco Gauff. Primul set a avut parte de 3 breakuri, două în contul americancei și unul în contul favoritei publicului.

Setul al doilea a urmat cursul Coco Gauff, americanca reușind un break încă din începutul setului, la scorul de 4-2 în favoarea lui Coco, a primit șansa unei mingi de break pe care nu a reușit să o fructifice. 4-4 și Asheigh Barty reușește să restabilească egalitatea și să reia cârmele setului, pe care îl și câștigă cu 7-5.

Setul al treilea începe echilibrat, jucătoarele reușind să-și facă serviciul. Liderul mondial reușește să se desprindă și îi mai lasă tinerei sportive un singur game.

Ashleigh Barty reușește să se impună  în fața americancei Coco Gauff, scor 4-6, 7-5, 6-1.