Home > Tenis > Melbourne Summer Set 1 | Simona Halep se impune în fața australiencei Destanee Aiava, 6-4, 6-2

simona-halep-sasnowich-linz

Simona Halep revine în circuitul WTA prin prezența sa la Melbourne Summer Set 1 cu tot cu noua sa echipă. O întâlnește pe australianca Destanee Aiava, o jucătoare venită din calificări și clasată pe locul 316 WTA.

Simona Halep a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească, urmând să servească australianca. Simona începe cu un break timpuriu și balanța începe să se încline în favoarea ei. Simona are un serviciu precar, iar scorul devine 1-1. Jucătoarea din Australia reușește să își păstreze serviciul, iar Destanee pare că gestionează ostilitățile. Fostul lider mondial își trece în cont primul game de serviciu. 2-2. 5-4 în favoarea Simonei și urmează să servească pentru set.

Primul set îi revine fostului număr 1 mondial, 6-4. Un prim set strâns care a ajutat-o pe Simona să se încălzească pentru setul al doilea.

În setul al doilea Simona se află pe un trend ascendent și se desprinde încă din startul actului secund. Conduce detașat, se simte bine și este pozitivă, conectată la meci. Simona, la scorul de 3-2 comite prima dublă greșeală a setului secund. Își face serviciul și se desprinde la 4-2. Vin mingiile noi și servește Aiava. Reverul Simonei este fantastic și sparge serviciul advers.

Simona servește pentru meci și își procură 3 mingi pentru a închide partida. Ace și câștigă partida într-un mod spectaculos.

Simona Halep câștigă prima partidă din an împotriva australiencei Destanee Aiava, scor 6-4, 6-2.

În turul al doilea va fi unul tricolor unde Simona Halep o va întâlni pe Gabriela Ruse.

Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”