Home > Tenis > Australian Open 2022 | Simona Halep își lasă inima pe teren

Australian Open 2022 | Simona Halep își lasă inima pe teren

Într-un meci ce la prima vedere a părut a fi în avantaj, Simona Halep pierde dramatic în trei seturi partida, 6-4, 3-6, 6-4. Alize Cornet, jucătoarea care a produs una din multele surprize ale turneului. Vizibil afectată de căldura copleșitoare de afară, a reușit să se concentreze în momentele cheie ale meciului. Franțuzoaica este pentru prima dată în carieră în sferturi de finală.

În primul set a fost totul despre adaptarea la condițiile meteo. Cele două au suferit enorm, dar niciuna nu a cedat. Set câștigat fără drept de apel de Alize Cornet.

În setul al doilea, Simona, așa cum ne-a obișnuit, a reușit să revină de la 3-1 și a făcut cinci game-uri consecutive, pentru a duce acest meci infernal spre decisiv.

Setul al treilea a constant într-o luptă continuă cu sinele, cu răbufniri și neputință fizică. O luptă fără arme în linia întâi. Căutau umbra constant și cu niște probleme de respirație, ambele jucătoare au fost admirabile. Câștig de cauză a avut jucătoarea care și-a păstrat calmul. Simona salvează două mingi de meci pe propriul serviciu, dar nu mai este nimic de făcut, lupta a fost pierdută, căci singura care era de bătut într-o astfel de situație era lupta cu propria persoană. Așa-i în tenis și asta înseamnă sportul.

,,Am doar cuvinte frumoase despre ea, pentru că îmi place de ea pe teren, cum se luptă. Merită tot ceea ce trăiește. A muncit enorm mereu și acum tot ce îi doresc este să aibă noroc. Îmi doresc ca visul ei să se îndeplinească„, a declarat Halep despre Alize Cornet.

Simona a afirmat la conferința de presă că nu există nicio accidentare, că totul este cum trebuie, doar căldura a afectat-o încă din primul set.

,,Nu m-am simțit bine, chiar m-am simțit puțin amețită. Este foarte greu să joci pe căldură, iar eu nu am fost pregătită. Ea a fost azi mai puternică, de aceea a reușit să se impună.”

Alize Cornet o va întâlni în sferturile de finală pe Danielle Collins, americanca aflată pe poziția 30 WTA.

Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”