Home > Fotbal > Barcelona nu poate trece pe teren propriu de Atletico și sunt din ce în ce mai departe de titlu

barcelona-atletico-la-liga

Barcelona și Atletico Madrid au remizat în această seară pe Camp Nou, scor 2-2, în derby-ul etapei a 33-a din La Liga.

Barcelona a deschis scorul prin autogolul lui Diego Costa din minutul 11. Saul a egalat din penalty în minutul 19, după ce inițial Diego Costa ratase, însă centralul partidei a dictat repetarea loviturii.

Messi a adus-o în avantaj din nou pe Barca în minutul 50 dintr-o altă lovitură de la 11 metri. Acesta a fost cel de-al 700-lea gol din cariera argentinianului. Saul a egalat la doi dintr-o altă lovitură de pedepsă în minutul 62.

După acest egal, Barca acumulează 70 de puncte și se menține pe locul 2, cu un punct în spatele liderului Real care are și un meci mai puțin jucat. Atletico este pe 3 cu 59 de puncte.

Etapa viitoare, Barcelona va juca în deplasare la Villareal, iar Atletico Madrid va primi vizita Valenciei.