Home > Fotbal > Barcelona o învinge pe Getafe și o egalează la puncte pe Real în fruntea la Liga

Barcelona i-a egalat la puncte pe rivalii de la Real Madrid în vârful La Liga, sâmbătă, cu o victorie cu 2-1 împotriva lui Getafe pe Camp Nou.

Getafe a marcat în minutul 23, când Allan Nyom a trimis în plasă cu o lovitura de cap, dar golul a fost anulat de VAR pentru un fault asupra lui Samuel Umtiti.

10 minute mai târziu, Antoine Griezmann a deschis scorul pentru Barca, învingându-l pe portarul David Soria cu un șut cu exteriorul, după o pasă excelentă a lui Lionel Messi.

Sergi Roberto a dublat în scurt timp avantajul gazdelor, lobându-l pe Soria după o fază bine lucrată de Catalani.

Getafe a redus din difereță prin Angel în minutul 66, dar Barca nu a mai cedat cele trei puncte.

În ciuda înfrângerii, Getafe rămâne pe locul trei cu 42 de puncte, 10 în spatele lui Real Madrid și Barcelonei și două în fața Atletico Madrid.

Real au șansa de a-și restabili avantajul de trei puncte peste Barca Duminică, când vor primi vizita Celtei Vigo.

Coutinho părăsește Barcelona. Unde poate ajunge internaționalul brazilian
Real este învinsă în deplasare de Betis Sevilla și pierde primul loc în la Liga
Real Madrid câstigă El Clasico și trece pe primul loc în La Liga
Barcelona remizează în deplasare la Napoli și are prima șansă la calificarea în sferturi