Home > Fotbal > Craiova face scor în Copou cu Poli Iași

Craiova face scor în Copou cu Poli Iași

Craiova a învins în această seară fără drept de apel pe Poli Iași în Copou cu scorul de 5-2, într-un meci contând pentru etapa a 25-a din Liga 1.

Nițu a deschis scorul pentru olteni în minutul 10 cu un șut pe jos de la 20 de metri. Cicâldău a mărit avantajul oaspeților în minutul 16 în urma unei lovituri de pedeapsă. Bălașa a mărit diferența la 3-0 în minutul 22.

Gazdele au ieșit mult mai montate de la cabine, iar în minutul 52, Frăsinescu a redus din diferență. Moldovenii au venit la un gol, după ce de Irono și-a trecut și el numele pe lista marcatărilor în minutul 69. Totuși, echipa lui Rednic nu a mai reușit să creeze faze de poartă, iar în minutul 80 Bancu a făcut 2-4. Koljic a marcat și el, semnând sentința ieșenilor.

Detalii meciului

Echipe de start:

Poli Iași Târnovanu – Grădinaru, Klimavicius, Frăsinescu, Şerban – Breeveld (De Iriondo ’59), Passaglia – Luis Soares, Omoh (Cristea ’70), Chacana (Horşia ’46) – Luckassen. Antrenor: Mircea Rednic;

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, Cosic, Bancu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ (Martic ’83), Niţu (Koljic ’35), Ivan (Vătăjelu ’67). Antrenor: Corneliu Papură;

Arbitri: Cătălin Popa – George Florin Neacşu, Imre-Laszlo Bucsi – Cătălin Buşi;

Poli Iași: Luckassen ’40, Platini ’45, Şerban ’61, Frăsinescu ’65, De Iriondo ’73, Klimavicius ’86;

Craiova: Bancu ’43;

După această victorie, Craiova acumulează 46 de puncte și se menține pe locul doi, în timp ce ieșenii rămân pe 12 cu 22 de puncte.

Etapa viitoare, Poli Iași va juca în deplasare cu FC Botoșani, în timp ce oltenii vor primi vizita campioanei CFR.