Home > Fotbal > Bayern cu Lewandowski într-o nouă zi de excepție o demolează pe Steaua Roșie la Belgrad

Robert Lewandowski a marcat cel mai rapid patruplu din istoria Ligii Campionilor, iar Bayern Munchen a învins Steaua Roșie Belgrad cu 6-0 în Grupa B.
Atacantul polonez a avut nevoie de doar 14 minute și 31 de secunde pentru a înscrie patru goluri.
A devenit doar al doilea jucător care a înscris în nouă apariții consecutive în faza grupelor competiției.
Leon Goretzka a reușit să deschidă seria golurilor lui Bayern după o centrare a fostului mijlocaș al lui Liverpool, Philippe Coutinho, iar Corentin Tolisso a completat scorul.
Lewandowski a înscrie 30 de goluri pentru echipa de club și echipa națioanlă în cele 24 de apariții în sezon în toate competițiile, cu 10 goluri doar în grupele Ligii Campionilor.
Polonezul a transformat un penalty în minutul 53, pentru a dubla avantajul lui Bayern din prima repriză, apoi atacantul de 31 de ani i-a înscris încă trei goluri portarului de la Steaua Roșie, Milan Borjan, în decurs de șapte minute.
Bayern Munchen a câștigat cinci partide din cinci în grupa B și s-a calificat pentru etapele eliminatorii, câstigând grupa.
Înfrângerea celor de la Steaua Roșie înseamnă că Tottenham-ul lui Jose Mourinho s-a alăturat lui Bayern în optimi pe locul doi, după victoria lor cu 4-2 la Olympiakos.
Victoria va fi un impuls pentru antrenorul interimar Hansi Flick, care a fost responsabil de când Bayern l-a concediat pe Niko Kovac după înfrângerea cu 5-1 în fața Eintracht Frankfurt.
Fostul antrenoru al lui Tottenham, Mauricio Pochettino, a fost propus pentru a îi lua locul, dar Flick a înregistrat acum patru victorii în patru meciuri, cu 16 goluri marcate.