Home > Fotbal > Botoșani învinge un Dinamo mai mult decât modest

Botoșani învinge un Dinamo mai mult decât modest

dinamo-botosani

Fc Botoșani a primit vizita celor de la Dinamo în penultima etapa a play-out-ului ligii 1.

Înaintea etapei Botoșani se afla pe locul 9, la patru puncte în spatele lui Dinamo care se situa pe 8.

Botoșani a început partida în următoarea formulă: Fraisl – Chindriș, Miron, Burcă – Patache, Papa, Rodriguez, Golofca (78′ Buș) – Ongenda( 67′ Karaboue), Roman II, Fabbrini (86′ Piftor).

Mircea Rednic a trimis pe teren următorul prim 11: Mandanda – Sorescu, Klimavicius, Ciobotariu, Grigore (46′ Zenke) – Șerban (46′ Papazoglou), Filip, Nistor, Aliji – Montini, Cristovao (74′ Kabashi).

Botoșani a început partida în forță, iar în mintul 8 au deschis scorul. Mihai Roman a înscris un gol superb, reluând în plasă dintr-un unghi aproape mort. În minutul 12, Ciubotariu a încercat să respingă o minge din plonjon, însă mingea era să se ducă în proprie poartă. În minutul 44, Ongenda i-a întors mingea lui Burcă în 12 metri, însă șutul acestuia a trecut puțin peste. La pauză, Botoșani a avut avantaj, 1-0.

În minutul 60, Roman a reluat cu capul din marginea careului mic, dar mingea a trecut puțin pe lângă. În minutul 61, Dinamo are primul șut pe poartă. Montini a reluat cu capul din câțiva metri, însă lovitura nu a avut suficientă forță pentru a îi pune probleme lui Fraisl. În minutul 70, Roman îl găseste liber cu o pasă pe Patache, iar șutul acestuia întâlneste stâlpul din stânga porții lui Mandanda.

Botoșani învinge pe Dinamo cu 1-0 și se apropie la un punct de aceștia care rămân pe 8.

Etapa viitoare, Botoșani se va deplasa la Iași, în timp ce Dinamo va primi vizita celor de la Voluntari.