Home > Fotbal > Declarații VIDEO, festivitatea de premiere și bucuria jucătorilor de la Viitorul după ce au câstigat Cupa României

viitorul-cupa-romaniei

Viitorul Constanța a câstigat sămbâtă seară prima cupă a României din istorie. Finala contra celor de la Astra Giurgiu a avut nevoie de prelungiri.

A fost o partidă superbă, cu mult peste media meciurilor din liga 1, în care învingătoarea s-a decis după minutele de prelungiri.

Deși Viitorul a controlat partida și a avut câteva ocazii în startul meciului, Astra a dechis scorul în finalul primei reprize. Alibec a executat perfect o lovitură libera de la marginea careului și a dus scorul la 1-0. Din păcate, fostul jucător de la Fcsb, a părăsit terenul în lacrimi în minutul 72, după o ruptură musculară.

La 5 minute după ce l-au pierdut pe Alibec, cei de la Astra s-au văzut egalați.  Ianis Hagi a executat un corner de pe partea stângă, iar Ghiță a reluat cu capul în plasă de la marginea careului mic.

În minutul 83, arbitrul Radu Petrescu a rupt echilibrul numeric după ce l-a eliminat pe Pires după cumul de cartonașe galbene.

Cei de la Astra au reușit totuși să ajungă până în prelungiri. La finalul primei reprize a timpului suplimentar, Calcan i-a lăsat perfect o minge lui Eric care a marcat cu un șut pe jos plasat.

Begue a avut șansa egalării în minutul 115, însă Ghiță a respins incredibil de pe linia porții.

Astfel Viitorul a învins cu 2-1 și și-a trecut în palmares prima cupă a României. Este al doilea trofeu pentru ei, după titlul cucerit în 2017.

În Video-ul de mai jos puteți urmări declarațiile jucătorilor de la Viitorul de după meci, bucuria acestora si festivitatea de premieră.