Dinamo și Poli Iași s-au întâlnit în această seară în etapa a 12-a a play-out-ului ligii 1.

Înaintea etapei, Dinamo tocmai ce devenise lider în play-out, în timp ce Poli Iași se afla pe 10, la 11 puncte de bucureșteni.

Mircea Rednic a trimis pe teren următoarea componență: Mandanda – Dussaut, Ciobotariu, Klimavicius, Grigore, Aliji (46′ Christovao) – Zenke, N’Diaye (52′ Filip), Nistor, Sorescu – Papazoglou (69′ Popa).

De partea cealaltă Flaviul Stoican a început cu: Peralta – Rus, Mihalache (30′ Gardos) , Frăsinescu, Bădic – Cioinac, Qaka (36′ Teixeira), Nascimento – Platini, Garros (76′ Sanoh), Petre.

Începutul meciului a fost unul echilibrat, fără faze de poartă, cele două echipe izolandându-se reciproc la centrul terenului. În minutul 13, Ricardo Grigore a prins un șut de la 30 de metri, însă mingea deviată de apărarea moldovenilor a trecut foarte puțin pe lângă poartă. În minutul 27, Mihăescu a fost foarte aproape să îsi înscrie un autogol. Acesta a deviat spre propria poartă, centrarea lui Zenke, însă Mino a reținut în extremis balonul. În minutul 39, Ricardo Grigore i-a centrat lui Sorescu, care la rândul său i-a recentrat lui Nistor. Decarul dinamovist a șutat din 12 metri însă mingea a întâlnit bara. La pauză s-a intrat cu scor alb.

În minutul 60, Nistor i-a centrat din lovitură liberă lui Ricardo Grigore, reluarea acestuia trecând foarte puțin pe lângă. În minutul 71, Christovao îi centrează lui Popa, care reia din cădere, însă portarul oaspeților are un reflex de ultim moment. În minutul 85, Popa ia o acțiune pe cont propriu și șutează din marginea careului, însă mingea trece foarte puțin peste.

Dinamo și Poli Iași remizează 0-0, la căpătul unui joc cu puține faze de poartă. Astfel, Gaz Metan are ocazia mâine, să îî egaleze la puncte pe cei de la Dinamo, în timp ce Poli Iași rămâne pe locul 10.

Etapa viitoare, Dinamo se va deplasa la Botoșani, în timp ce Iașiul va juca tot in deplasare, la Chiajna.