Home > Fotbal > Calificarea dintre FCSB și Mlada Boleslav se decide în Cehia

Calificarea dintre FCSB și Mlada Boleslav se decide în Cehia

FCSB a întâlnit-o în această seară la Giurgiu pe Mlada Boleslav în prima manșă a confruntării din turul III preliminar al Europa League.
FCSB a început în următoarea formulă: Vlad – Crețu, Planic, Filip, Soiledis – Popescu, Cristea, Vînă – Oaidă, Coman, Tănase.
Mlada a trimis pe teren următorul prim 11: Seda – Krapka, Takacs, Pudil, Tulio – Bucha, Matejovsky, Hubinek, Ladra – Komlichenko, Mesanovic
În minutul 13, Tănase i-a pasat lui Ovidiu Popescu care a intrat în careu și a șutat pe colțul scurt, însă Seda a reușit să respingă. În minutul 27, Komlicenko l-a încercat cu un șut de la distanță pe Vlad, însă acesta a fost la post. În minutul 33, Coman a trimis din lovitură liberă spre poarta lui Seda, însă acesta a respins în corner. În minutul 40, Mesanovic i-a centrat Bucha care a reluat cu capul puțin pe lângă poarta lui Vlad.
În minutul 52, Moutinho îi trimite bine lui Vână care șutează spre poartă, însă Seda respinge. În minutul 59, Ladra ia o acțiune pe cont propriu, pătrunge în careu și șutează milimetric pe lângă poartă. În minutul 71, Panțîru îi pasează lui Coman la marginea careului, iar șutul acestuia este scos de Seda în corner. În minutul 70, Fcsb construiește o acțiune frumoasă de atac care se încheie cu șutul lui Coman, respins de Seda. În minutul 83, Gikiewicz îi trimite superb cu câlcăiul lui Coman, care îi face mingea perfect lui Panțîru, dar șutul acestuia se duce în transversală.
FCSB și Mlada Boleslav remizează 0-0, iar totul se va decide la returul din Cehia.
Partida retur va avea loc Joia viitoare în Cehia de la ora 20.