Home > Fotbal > Craiova ca și eliminată din Europa League

Craiova ca și eliminată din Europa League

Csu Craiova și AEK Atena s-au întâlnit în această seară în Bănie în prima manșă a confruntării din turul III preliminar al Europa League.
Craiova a început partida în următoarea formulă: Pigliacelli – Briceag, Acka, Kelic, Bancu – Ivanov, Cicâldău, Mateiu – Bărbuț, Roman , Vătăjelu.
Aek Atena a trimis pe teren următorul prim 11: Barkas – Paulinho, Svarnas, Vranjes, Hult- Simoes, Simao – Verde, Geraldes, Mandalos – Klonaridis.
În minutul 15, Bancu l-a pus la încercare pe Barkas cu un șut de la 25 de metri, însă acesta a reușit să rețină. În minutul 20, Paulinho l-a depășit pe Bancu, a intrat în careu și i-a centrat lui Mandalos care a tras peste din 6 metri cu toată poarta în față.
În minutul 60, Livaja i-a centrat perfect lui Mandalos care l-a lobat cu o lovitură de cap pe Pigliacelli și a deschis scorul. În minutul 83, Fortes a intrat în careul grecilor și a șutat din unghi, însă balonul a fost reținut de Barkas. În minutul 85, grecii scapă pe contraatac, mingea ajunge la Livaja care șutează din 12 metri fără speranțe pentru Pigliacelli. În minutul 94 Vătăjelu îi centrează perfect lui Fortes, însă reluarea acestuia cu capul trece milimetric pe lângă.
Aek Atena o învinge pe Csu Craiova cu 2-0 și este aproape calificată în play-off-ul Europa League.
Partida retur va avea loc, Joia viitoare de la ora 21.
Laurențiu Reghecampf, după victoria de la Clinceni: „Un meci slab” + Cum comentează tehnicianul oltenilor șansele Craiovei de a intra în lupta la titlu
Craiova învinge Clinceni și e tot mai sigură de play-off
Reghecampf a plâns pe bancă în succesul categoric al echipei sale. „Mi-au dat și mie lacrimile”, a recunoscut tehnicianul oltenilor